Past Champions PDF Print E-mail
Sep 19, 2010 at 05:41 PM
Allstate Sugar Bowl Track & Field Classic Past Champions

1993 Girls � Carver / Boys � St. Augustine

1994 Girls � Mandeville / Boys � St. Augustine

1995 Girls � Warren Easton / Boys � Br. Martin

1996 Girls � Warren Easton / Boys � L.B. Landry

1997 Girls � Carver / Boys � St. Augustine

1998 Girls � Warren Easton / Boys � Shaw

1999 Girls � George County (MS) / Boys � St. Augustine

2000 Girls � George County (MS) / Boys � Hoover (AL)

2001 Girls � Mandeville / Boys � Hoover (AL)

2002 Girls � Baton Rouge High / Boys � Hoover (AL)

2003 Girls - McGill Toolen (AL) / Boys - Forrest Brook (TX)

2004 Girls � Baton Rouge High School / Boys � Ruston High School

2005 Girls � Ruston High School / Boys � Ruston High School

2006 Girls � Fountainebleau High School / Boys � Fountainebleau High School

2007 Girls - Irving High School (TX) / Boys - McDonogh 35 High School

2008 Girls - St. Paul's Episcopal (AL) Boys - Hoover (AL)

2009 - Meet Did Not Take Place

2010 Girls - St. Paul's Episcopal (AL) / Boys - Hoover (AL)

2011 Girls - St. Paul's Episcopal (AL) / Boys - Pearl (MS)

2012 Girls - St. Paul's Episcopal (AL) / Boys - John Curtis (LA)

2013 Girls - McDonogh 35 (LA) / Boys - John Curtis (LA)

Outstanding Performers

1993 Girls Field � Twalla Powell � St Mary's / Girls Track � Tonaka Gabrial � Carver

Boys Field � Troy Twillie � Slidell / Boys Track � Desmond Johnson- St Aug

1994 Girls Field � April Malveo � McDonogh 35 / Girls Track � April Sams - Mandeville

Boys Field � Troy Twillie � Slidell & Clifton White - Hahnville Boys Track � Courtney Hogan � Landry

1995 Girls Field � Tashika Watkins � E. St.John / Girls Track � April Sams - Madeville

Boys Field � Bryant Wesco - Destrehan / Boys Track � Courtney Hogan � Landry

1996 Girls Field � Kia Callender - Easton / Girls Track � April Sams - Mandeville

Boys Field � Nathan Junius - Jesuit / Boys Track � Courtney Hogan � Landry

1997 Girls Field � Danielle Brown - McMain / Girls Track � Erica Casnaue - Fontainbleau

Boys Field � Nathan Junius - Jesuit / Boys Track � Dartainian DeJean � Douglas

1998 Girls Field �Tawanna Williams-Northshore / Girls Track � Jennifer Farris � Country Day

Boys Field � Terrell Walker-DeLaSalle / Boys Track � Dartainian DeJean � Douglas & Derrick Joseph � Shaw

1999 Girls Field � Amanda Spivey - Destrehan / Girls Track � Christy Fairley- George Co.

Boys Field � Renzi Sandras �So. Lafourche / Boys Track � Gerald Green � St. Aug

2000 Girls Field � Starr Williams - Reed / Girls Track � Christy Fairley � George Co.

Boys Field � Ryan Rossner � St. Martins / Boys Track � Skyler Green � Higgins

2001 Girls Field � Edra Finley � UMS Wright / Girls Track � Janice Davis - Natchez

Boys Field � Alvin Brown � Christian Life / Boys Track � Ryan McMullin � Rummel

2002 Girls Field � Edra Finley � UMS Wright / Girls Track � Julia Cathcart � Starkville

Boys Field � Eli Bergerin � McKay / Boys Track � Scott Fuqua � Oak Mountain

2003 Girls Field - Rhiannon Jaet - McGillToolen / Girls Track - Kirby Patterson - Daphne & Courtney Golston - BC Rain

Boys Field - Michael Hogue - Houston / Boys Track - Willie Hordge - Forrest Brook

2004 Girls Field � Latoya Collins � Rabouin / Girls Track � Kirby Patterson � Daphne

Boys Field � Nathan Burks � Ruston / Boys Track � Michael Colley - Blount

2005 Girls Field � Latoya Collins � Rabouin / Girls Track � Chasidee Lewis � Alexandria

Boys Field � Larry Jones � Ruston / Boys Track � Kerjuan Williams � St. Augustine

2006 Girls Field � Katelyn Rodrigue � Dominican / Girls Track � Judy Schultheis � Blenk

Boys Field � Preston Chatham � St. Pauls (LA) / Boys Track � Kentaz Gayden � West Jefferson

2007 Girls Field - Lakeitha Elmore - Ruston / Girls Track - Ashley Gondola - Irving

Boys Field - Calvin Williams - Redemptorist / Boys Track - Reggie Weams - Redemptorist

2008 Girls Field - Ilycia Bell - Cordova (TN) / Girls Track - Mary Johnston - St. Paul's Epicopal & Dinesha Bell - Cordova (TN)

Boys Field - Anthony May - Hoover / Boys Track - Lee Gilmer - St. Paul's Episcopal & James Robinson - Wakefield (NC)

2010 - Girls Field - Merritt Van Meter - Country Day / Girls Track - Cory McGee - Pass Christian (MS)

Boys Field - Josh Sigler - Murphy (AL) / Boys Track - Stew Shoemaker - Bayside Academy (AL)

2011 - Girls Field - Nichole Freeman - Mandeville / Girls Track - Parquita Stalbert - McDonogh 35

Boys Field - Dalton Duvio - John Curtis / Boys Track - Bradley Sylve - South Plaquemines

2012 -Girls Field - Jamisha Frazier - Bonnabel / Girls Track - Carmen Carlos - McGill-Toolen

Boys Field - Charles Collins - McGill-Toolen / Boys Track - Morgan Cormier - Br. Martin

2013 - Girls Field - Dominique Cleggart - Cabrini / Girls Track - Marquita Stalbert - McDonogh 35 & Kathryn Lazachic - UMS Wright

Boys Field - Devin King - John Curtis / Boys Track - Craig Rock - St Thomas Aquinas

Last Updated ( Feb 05, 2014 at 11:20 AM )
Themes and Templates by dezinedepot